Notater


Treff 451 til 500 av 8,867

     

 #   Notater   Linket til 
451 Andreas bygsla 3 mkl av jorda i Oppistua i 1802. Han hadde rett til å disponere tredjeparten av husa i Oppistua, så det er lite trolig at han bygde hus på Plassen. Det var husmann på Stora ennå i 1835.  Larsdatter, Gjertrud (I12348)
 
452 Andreas Estensen, som var blitt enkemann, bodde hos sønnen Edvard og svigerdatteren Oline i 1865.
Andreas tok i sin tid over plassen etter svigerfaren, som kom tilflyttende Ulvøya fra Nærøysund på begynnelsen av 1800-tallet. 
Estensen, Andreas (I40203)
 
453 Andreas og familien bodde i Skansegaten 18, nedenfor Kristiansten festning og på toppen der sykkelheisen fra Bakklandet stopper. Iversen Wedø, Andreas Berntinus overrettsakfører (I38398)
 
454 Andreas overtok Innergården på odel i 1921, og solgte den igjen i slutten av 1920-årene. Knutsen Vedø, Andreas Kristian (I20189)
 
455 Andreas Reksen var klokker noen få år, og ifølge ham så var konfirmasjonskullet 1909, hans eget kull, det første som ble KONFIRMERT i Nordbotn. De som er oppført som konfirmanter i 1907 og 1908 i Nordbotn kapellsogn ble nok konfirmert i Fillan. Mortensen Reksen, Andreas (I17565)
 
456 Andreas skrives til Ingeborgvik. Ved innføring av vielsen i kirkeboka er brudeparets fedre ført der forloverne skulle stått, og omvendt. Familie: Andreas Estensen / Helvig Larsdatter Ulvnes (F11625)
 
457 Andreas var fostersønn i Brøttingsvågen, mens broren Johannes vokste opp på Fætten. Begge lå nært gården Akset på Fjellværsøya.
Brødrene bosatte seg på gården Ulvan, Johannes i Melkvika og Andreas på nærliggende Ulvneset, så de holdt sammen. 
Estensen, Andreas (I40203)
 
458 Andrew Martin Mortensen Reksen, Abraham Daniel (I17562)
 
459 Ane ble ført som enke i skiftet etter faren den 20 Aug 1805. Familie: John (Johansen) Pedersen Uttian / Anne Poulsdatter Uttian (F15977)
 
460 Ane døde av feber. Mathias rykket inn dødsannonse: "At det behagede det alvise forsyn den 30 Oktober om Morgenen Kl. 7 at bortkalde vor saa elskelige datter Ane Fridericha..."  Mathiasdatter Buch, Anne Fredriche Sofie (I50647)
 
461 Ane døde i ung alder og etterlot seg en sønn og en datter. Sønnen døde som ung. Olsdatter, Ane (I65407)
 
462 Ane Olsdatter, 13 år i 1865 (født ca. 1853). Født i Gudbrandsdalen og tjenestepige på gården Haaøen under Grande, Ørlandet. Olsdatter Kongslimoen, Anne (I115)
 
463 Ane skrives til Moe (Mo) og Nesli. Jonsdatter, Anne (I50909)
 
464 Anechen Riber 48 år 7 mnd 19 dager Andersdatter Riiber, Annichen Cathrine (I56169)
 
465 Aneoversikt og familie: Lars (f. på Dyrvik, ca 1729) er på farsiden etterkommer til Oluff eller Ole Aagesen som skrev seg til gården Kjerringvåg, som han overtok 1 spann av i 1620. Sønnen til Oluff, Åge Olsen bosatte seg på gården Dyrvik (Frøya), med kona Anne. I folketellingen 1664 er hun enken Anna Dyrvik, ført sammen med sønnen Jacob Ågesen Dyrvik som senere giftet seg med Maren Jensdatter Rosing som tilhørte presteslekten Rosing på Hitra. Jacob og Maren var farfar og farmor til Lars og det er sønnen til Jacob og Maren, Niels Jacobsen Dyrvik (f. ca 1696) som er faren til Lars. I følge ekstraskatten 1762 er det Morten og Niels som driver gården Dyrvik, som de har overtatt etter moren Maren Rosing og de andre søskenene. Det er Lars sine søsken, Jacob og Inger som sammen med sine ektefeller, som på denne tiden overtar driften av faren Niels sin del av gården. Lars er bror av Ingeborg Nilsdatter Dyrvik (f. ca 1723) og Jakob Nilsen Dyrvik (f. ca 1725). Deres felles far var Niels Jacobsen (f. 1696 i FT 1701), sønn av Jacob Aagesen Dyrvig og Maren Jensdatter Rosing. Den 13 Apr 1766 begraves Niels Dyrvig på Hitra, og det er barnebarna til Niels (barna til sønnen Jacob og datteren Inger) som driver tre av de fire gårdene på Dyrvik i 1801. Nielsen Dyrvik, Lars (I50548)
 
466 Aneoversikt: Aage er sønn av Oluff Aagesen til Kjerringvåg. Oluf Aagesen overtok i 1620 Kjerringvåg (1 spann) etter Morten som eide gården i 1610. Navnet Morten går igjen i senere generasjoner og da noe kan tyde på at han navngir en sønn for Morten, er det mulig at han er gift med en datter av Morten. De samtidige Morten Kjerringvåg og Aage Dyrvik kan altså være brødre. Oluf Aagesen eide en god del jordegods på Hitra og rundt om på Inderøya og i 1661 sitter sønnen Åge Olsen Dyrvig med 1 1/2 spann i gården Gjermstad på Inderøy etter faren. Om mora til Aage Dyrvig var ei datter av Hans Sigvardsen (første sogneprest i Domkirken fra 1585 til 1593) slik det er påstått, eller en datter av Morten som faren Ole overtok Kjerringvåg av er ennå usikkert. Faren til Aage Dyrvig, Oluf Aagesen er antatt å være bror til Christopher Aagesen på Dalø, Frøya (død 1638, med sønnen Åge (Frøyaboka II s. 122). Siden begge er omtalt i ”1600-tallsslekten på Gjørv i Inderøy” (av Dahlstedt i Genealogen 1/2001), er de nok brødre av Lensmann Jon Aagesen til Gjørv. Faren til disse guttene er antagelig lensmann Åge Olsen på Stor-Bjørka i Inderøy. Det er også spekulert på om det er slektskap med jordgodseier Rasmus Aagesen Hagen på Maritvold i Verdal (1647 - 1732, 85 år), som Åge Christophersen Dalø skal ha handlet korn av. I følge Verdalsboka skal Rasmus ha handlet på Titran, Frøya (kanskje i samarbeid med onkelen Siver Olsen som var handelsmann på Hitra). Rasmus er sønn av Lensmann Aage Olsen (1610-1665) til Skjevik (Schievig) i Beitstad, innerst i Trondhjemsfjorden (moren er Ane Rasmusdatter). Slekten skal ha vært bosatt i Beitstad i flere hundre år og av adelig opprinnelse. Onkelen (broren til faren) til Rasmus er Sifver Olsen til Giærvaag, som er handelsmann på Hitra (og derfor borger i Trondhjem). Rasmus Aagesen var borger av Trondhjem og drev handel på Verdalsøra. Han bodde på Maritvold og drev gården Reitan som et underbruk. Navnet Hagen skal være fra Haga i Verdal og sannsynligvis var Rasmus Aagesen Hagen lensmannsdreng hos Lensmann Aage Jonsen Haug (identisk med Åge Jonsen Gjørv) i FT 1665 (sønn av Lensmann Jon Aagesen til Gjørv som var farbror til vår Åge Olsen Dyrvig). Det er også antydet slektskap til Aspa-ætta i diverse nettfora, uten at dette ennå er påvist.  Olsen Dyrvik, Åge (I50733)
 
467 Aneoversikt: Maren er etterkommer til Oluff eller Ole Aagesen som skrev seg til gården Kjerringvåg, som han overtok 1 spann av i 1620. Sønnen til Oluff, Åge Olsen bosatte seg på gården Dyrvik (Frøya), med kona Anne. I folketellingen 1664 er hun enken Anna Dyrvik og ført sammen med sønnen Jacob Ågesen Dyrvik som giftet seg med Maren Jensdatter Rosing som tilhører presteslekten Rosing på Hitra. Det er barna deres vi finner i folketellingen 1701. Maren er etterkommer etter deres sønn Niels Jacobsen Dyrvik (f. ca 1696), som overtar Dyrvik etter moren Maren Rosing. Faren til Maren, Lars Nielsen Dyrvik (f. ca 1729) bosetter seg med sin kone Marit på Stølan, der Maren (som vel er oppkalt etter sin farfars mor Maren Rosing) blir født i 1767.  Larsdatter Stølan, Maren (I50547)
 
468 Angitt ¨være 3 1/6-dels år. Jakobsdatter Herø, Kirsten (I71559)
 
469 Angives i 1701 at være 60 Aar gammel. Hansen Jentoft, herr Hans sogneprest (I58572)
 
470 Angrim Svorchlands barn Gurru. Test (faddere): Paul Schougen, Jørgen Gystad, Marith Bye, Ingeborg Kuvaas, Gunil Syrstad. Angrimsdatter Svorkland, Guru (I1373)
 
471 Angrim var kongens embedsmann som militær signaltrommeslager i Dragonkompaniet. Tambur Angrim Angrimsen Lefstad kjøpte høsten 1750 gården Svorkland på 2 øre 9 marklag for 166 riksdaler av Justitsråd Lorentz Angell. Angell hadde kjøpt gården Svorkland av rektor Niels Krogh ved Katedralskolen i Trondheim i 1735, som hadde kjøpt Svorkland av viselagmann Christopher Caspersen Schøller omtrent 1720. Schøller som omtrent 1670 hadde overtatt Svorchland fra kongen som betaling av gjeld kongen hadde til Schøller. Landskylda for gården Svorkland var i 1664 delt mellom Trondhjemsgård (1 øre 6 marklag) Reins kloster (18 marklag) og Skaun kirke (12 marklag). I følge Rød (1978:268) overtok Schøller Trondheimsgårds part. Parten til Reins kloster ble solgt av Henrich Hornemann til svogeren Paul Rogert på Rossvoll i Skaun. Schøller solgte til rektor Niels Krogh ved Katedralskolen ca 1720. Krogh solgte til Justitsråd Lorentz Angell i 1735. Lefstad Svorkland, Angrim Angrimsen tambur (I1773)
 
472 Anmeldt dødsfall 28 mars 1871. Olsen (Selvåg), Anders (I7273)
 
473 Anmeldt dødsmelding til Frøya 08.02
 
Pettersen Vågøy, Fredrik Olaus (I38627)
 
474 Ann. skrives til Lyngvær, Molde og Reknes. Aagesdatter, Anna Margrethe (I77675)
 
475 Anna ble gravlagt på Vestre gravlund i Oslo den 28 Sep 1922. Samtidig ble urnen etter hennes mann flyttet fra Bærum til Vestre gravlund i Oslo, slik at de ble gravlagt sammen. Sæther, Anna Sofie (I82500)
 
476 Anna og begge hennes to ektemenn ligger i samme grav på Havstein kirkegård. Hernes, Anna Olida (I4579)
 
477 Anna og Johan Reksen bodde på Nesset, 1,2 km øst for damskipsstoppestedet sier Norges bebyggelse. De flytta dit i 1947. Mortensen Reksen, Johan Sverdrup (I17559)
 
478 Anna Paulsdatter var i følge Frøyaboka II gift med Peder Zimmer, Dette er feil! Det var søsteren Eva som var gift Zimmer. Poulsdatter Uttian, Anne (I6855)
 
479 Anne ble første gang beskyldt for trolldom i Absalon Beyers siste leveår, men Absalon ordnet så hun ble frikjent av kongen.
Etter Absalons død, fikk Anne Pedersdotter kongebrev fra København om fritak fra skatt og tillatelse til å bosette seg hvor hun ville i landet.
15 år etter mannens død fikk hun igjen beskyldningene på seg. Det var Adrian, som hadde en sønn som ville gifte seg med Annes datter Susanna (død 1599), som anklaget henne for trolldom.
Denne anmeldelsen startet en prosess og denne gangen ble hun dømt og brent, selv om noen av prestene hevdet hennes uskyld. 
Pedersdatter, Anne (I51374)
 
480 Anne er føderådskone og bor hos minstesønnen Ole i folketellingen 1875, på plassen Barrustmoen (under lnr. 57a). Hun har 1 ku og 2 får som husdyr. Olsdatter Søre Vika, Anne (I51919)
 
481 Anne giftet seg med Johannes Pedersen Inntian rundt denne tiden, da de ventet barn. Poulsdatter Uttian, Anne (I6855)
 
482 Anne Ingebrigtsdatter f. 1778 Nyehagen, Dovre. Person ID I73685.Far, Engebret Eriksen, Person ID I73550. Familie ID F22110
Anne giftet seg med Biørn Oudensen, Født, 06. februar 1785, Østre Lunde, Trysil pr.gjeld.
Han tok navnet Bjørn Andersen Lund og de flyttet først til Kristiansund og deretter til Hammerfest. Bjørn var klokker i Hammerfest Kirke. De fikk 2 barn.
Barn 1 etter Anne og Bjørn.
Christoper f. 14. februar 1811, Nyhagemarken. Død Grunnvåg, Hammerfest. Christoper Bjørnsen Lund fikk 5 barn
Barn 2 etter Anne og Bjørn.
Karen Kirstine f. 25. oktober 1816. Kristiansund. Død 26.juni 1886. Akkerfjord, Sørøya, Hammerfest. Karen Kirstine Bjørnsdatter Lund fikk 8 barn.
Karen Kirstine Lund 14 år innflyttet fra Christiansund til Hammerfest sammen med sine foreldre.
https://media.digitalarkivet.no/view/9760/210 1929 person 15
Hun giftet seg med John Johnsen jr, f. 13. mars 1810, Hammerfest. Død, 26.juli 1875, Bismervik, Hammerfest.
Faren til John Johnsen jr. het også John Johnsen, f. 1760, Kjelvik, Finnmark. Død 26. april 1812, Fuglenes, Hammerfest.
Han flyttet til Hammerfest ca. 1804 og begynte som los - mens hans kone Else Margrethe ble jordmor "Madam Johnsen" på samme sted. Han deltok i kampen mot de to engelske fregattene "Fancy" og "Snake" da disse 22.7.1809 angrep Hammerfest.
https://www.strindahistorielag.no/wiki/index.php/Krigs%C3%A5rene_i_Finnmark_1807-1814
«Madam Johnsen» Else Margrethe Bøgeberg, f. 5. oktober 1777, Sværholdt, Lebesby, Finnmark.
Hun var datter av Søren Jenssøn Bøgeberg, f. 1738, Danmark. Død 17. mars 1810, Svaerholt, Lebesby, Finnmark.
Om Søren Jenssøn Bøgeberg og hans mange etterkommere på Sværholt og omegn er hentet fra en eldre dansk reiseskildring på nettadresse: http://www.chr4.dk/index.php/svaerholt-handelssted
Han var oldefar til Karen Kirstine Lund sine 8 barn.
Hun kalte en datter opp etter «Madam Johnsen»
Else Margrethe Johnsdatter, f. 27. desember 1836, Akkarfjord, Sørøya, Hammerfest, Død, 27. juni 1911, Nordreisa, Troms. Hun fikk 9 ban og har en stor etterslekt i Nordreisa. Hun er min tippoldemor.
Hun er avbildet sammen med sine 9 barn på omslaget til Nordreisa Bygdebok «Kvenske personnavn i Nordreisa».
http://kvenskbibliotektjeneste.no/wp-content/uploads/2019/03/Kvenske-personnavn-i-Nordreisa.jpg
Her finner du Anne Ingebrigtsdatter på geni.com
https://www.geni.com/family-tree/index/6000000006794861696
Mvh
Hans Petter Nilsen
 
Ingebrigtsdatter, Marit (I73530)
 
483 Anne Irenes aske er spredd for vinden ved hjemstedet ved Barmfjorden. Eriksen, Anne Irene (I16643)
 
484 Anne og hennes mann Johannes (Johan) Inntian tinglyste senere en panteobligasjon med sikkerhet i Annes bror Hans Povelsens gård, for det beløpet han skyldte Anne i farsarv.  Poulsdatter Uttian, Anne (I6855)
 
485 Anne og Martin er faddere for datteren Elens datter Alma Marie i Berge på Ulvøya: https://www.digitalarkivet.no/view/255/pd00000000245979 Thomasdatter Dalø, Anne (I6204)
 
486 Anne og Martin er faddere for Thrine Kristine, datteren til Annes søster Rakel. https://www.digitalarkivet.no/view/255/pd00000000241565 Thomasdatter Dalø, Anne (I6204)
 
487 Anne Pedersdatter fikk kongebrev om fri skatt, toll etc. så lenge hun var ugift.
Anne Pehersdatter, Mester Absalon Pederssøns Efterleverske fik brev at mue bosette sig udi Bergen eller udi hvilken Købstad hun sig best nære kan,
udi Norge, og der være fri for Skat, Told, Vagt og al anden borgeliges by Tyngde, emeden og al den stund hun sidder ugift.
Cum. inhib. sol.
R117 Afskr. III. 120.
Norske Rigs-Registranter 2, side 158 
Pedersdatter, Anne (I51374)
 
488 Anne skrives til Stollinggaard og Odden Henriksdatter Friis af Haraldskær, Anne (I53767)
 
489 Anne Ågesdatter Flatval (60 år) begraves 15. april 1764 samtidig med Peder Knutsen Flatval (også 60 år). Kilde: KB s. 246 høyre øverst. Ågesdatter Norddolm, Ingeborg (I50183)
 
490 Annebjerggaard Johansen Wildenradt, Christian godseier (I51239)
 
491 Annen søndag etter påske. Johansdatter Eide Ulvan, Maren Johanna (I8726)
 
492 Anno 1587 denn 4 septtember döde mijn salig moder fader Laurijs Holk fordum borgemester her ij byenn. Olufsen Holck, Laurids borgermester (I59546)
 
493 Anno 1597 denn 29 maij døde mijn salig moder Randi Lauris dotter Holk och er bgrauett ij wor frue kyerke for altterett. Randi døde i Mandal eller i Tønsberg. Lauridsdatter Holck, Randi (I57884)
 
494 Anno 1600 ale helen daug stodt mijn söster Anne Nijls dotters festeröl paa Holme ij Mandal medt hederlig mandt her Per Skyelerop., Anno 1601 stodt deris brulup. Familie: herr Peder Jensen Schjelderup, Biskop i Nidaros / Anna Nielsdatter Holck (F16693)
 
495 Anno 1742. Løverdagen Den 14de Julij Blev efter foregaaende lovlig Intimation holden enn riktig Registrering og Vurdering til paafølgende Skifte og deeling paa gaarden Berge udi Orchedals Tinglaug, for den velagte og gudfrygtige DanneQvinde Kiersten JonsDaatter efter hendes avdøde mand, den velagte nu Sallige Dannemand Lars Larsen, som boede og døde paa ... gaard Berge, imellem ... hans efterladte Enkke paa den ene, og Deres udi ægteskab tilsammen aflede børn navnlig Lars Larsen forhen boende paa gaarden Berge, nu død, men efterladte sig 3 børn tvende sønner og enn Daatter, nævnlig Arn Larsen gammel 3 aar Lars Larsen gammel 1 aar og Ingeborg LarsDaatter gammel 6 aar, Jon Larsen gift og nu boende paa gaarden ReensKlefven, Andreas Larsen over myndig aar alder, Knud Larsen I liige maade over myndig aar, Morten Larsen gamel gamell 17 aar og Kiersten LarsDaatter, gift med ærlige Dannemand Jon Ytterlium på den anden siide. Till Vurderingsmænd var av Kongelig Maits Foget Seigr Edvard Ibsen opnævnt dee tvende ærlige velagte og vell forstandige Dannemæmd Lensmanden Fridrich Jonsen Asbøel og Lars Fandremmen der begge mødte, og efter Enkkens og børnenes giorde foreviisning paa ...
Til formynder for de u-myndige børn blev beskikket de efter loven .... værger næmlig for Morten Larsen hans broder den ærlige og meget Velagt.. Dannemand Andreas Larsen, for Arn Larsen blev beskikket till formynder hans faderbroder den ærlige og Velagte Dannemand Jon Larsen ReensKlefven og Lars Larsen og Ingeborg LarsDaatter blev beordret til formynder Deres Modrbroder den ærlige og Velagte Dannemand Jon Arnsen Giønnessen, Ti bliver benævnte formyndere ...  
Wormdal Berge, Lars Larsen (I50767)
 
496 Anno 1750 Løverdagen den 31te Janvary. Sted: Eggen udi Ørchedals tinglaug hos Karie Haldoesdatter. Hovedperson: hendes ved døden avgangen mand Knud Hermoesen, som boede og døde paa ermelte gaard. Arvinger: Enken og hendes med den salige mand udi ægteskab tillsammen avlede 6 levende børn:
1. Haldoe Knudsen, over myndige aars alder
2. Anders Knudsen, 22 aar
3. Knud Knudsen, 16 aar
4. Berethe Knudsdatter, 31 aar, ugift
5. Anne Knudsdatter, 25 aar, ugift
6. Marithe Knudsdatter, 19 aar, ugift 
Hermoesen Eggen, Knud (I15773)
 
497 Annonse: https://alpha.vareminnesider.no/memorial_page/memorial_page_ads.php?order_id=3519743&set_site_id=268&cat=ads&sign=ece81b3e29178bb54b470f056d160da5 Eckhoff, Edith Marie (I87476)
 
498 Ant. omkommet på sjøen under en storm. Gundersen, Lars (I47124)
 
499 Ant. oppkalt fra morssiden, som antyder at denne kan ha tyskspråklig opphav. Andersdatter, Edel (Edle) (I14356)
 
500 Antagelig adelsslakt fra Østerrike. von Rausche, til Griebenow, NN (I57691)